Her Telden Vakit Ayırma, Lütfen Herkes Dikkatle Okusun

'HER TELDEN' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    VAKİT AYIRMA

Adam, akşam geç bir saatte işinden döndüğünde beş yaşındaki oğlunu, kapıda kendisini beklerken bulur.Çok yorgun ve perişandır.Çocuk heyecanla sorar:

-Baba, bir soru sorabilirmiyim.?
    -Tabii ki sor bakalım ama kolay olsun.
    -Bir saatte kaç lira kazanıyorsun.?
    Baba, çok sinirlenir ve oğluna kızar.
    -Seni ilgilendirmeyen işlerle ne diye uğraşıyorsun? Kaçsa kaç sana ne ?
    Oğlan tekrar sorar:
    -Sadece bilmek istiyorum, babacığım.Ne olur söyle, bir saatte kaç para kazanıyorsun.
    -Peki o zaman, madem çok merak ediyorsun söylüyorum.Saatte 50 Lira kazanıyorum, mutlu oldunmu şimdi?
    Çocuk birden çok üzülür, bu cevapla küçük belki de büyük hayalleri yıkılmış gibidir.Hemen kendini toparlayıp babasına sorar:
    -Baba, bana 25 Lira borç verebilirmisin? Baba yine sinirlenir ve şöyle der:
    -Eğer saçma sapan bir şey yada, oyuncak almak için bu parayı istiyorsan derhal odana git bakalım ve düşün. Baban bütün gün sen, o saçma sapan, ne olduğu belirsiz şeyi al diye para kazanmıyor. Böyle düşündüğün için yazıklar olun sana! Küçük oğlan sessizce odasına gider ve yavaşca kapısını kapatır.Baba ise daha da çıldırmış olarak kendi kendine söylenir. Sırf para alabilmek için bana böyle sorular sormaya nasıl cüret eder, diye söylenir.

Bir, bir buçuk saat geçmiştir ki baba artık sakinleşmiştir ve mantıkla olarak düşünmeye başlar. Belki de gerçekten alması gereken çok önemli bir ihtiyacı vardır diye hayıflanır. Bu güne kadar oğlunun kendisinden hiç para istemediğini hatırlar.

Doğru oğlunun odasına gider.Kapıyı açar ve oğluna sorar:
    -Uyudunmu oğlum?
    -Hayır, diye cevap verir oğlan. Baba devam eder...
    -Çok yorgundum, o yüzden sana karşı biraz haksızlık ettiğimi düşündüm ve işte al, istediğin 25 Lira. Çocuk, sevinçle yatağında zıplar. Parayı alırken babasına sarılım ' Sağol babacığım, yaşasın' der ve heyecanla yastığının altındaki buruşuk paraları çıkarıp, saymaya başlar. Baba, oğlunun zaten parası olduğunu fark edince yeniden sinirlenir. Çocuk tek tek paraları sayarken, baba hiddetle sorar:

-Madem paran vardı neden benden istedin?
    -Çünkü yeterince param yoktu da ondan. Ama şimdi tamam. İstediğimi satın alabilirim artık. Yaşasın ! ve çocuk babasının şaşkın bakışları üzerinde devam eder:

-Babacığım, şimdi 50 Liram var ve senin bir saatini satın almak istiyorum.
    Yarın eve erken gel ki birlikte yemek yiyip harika zaman geçirelim.

Baba çökmüştür, oğluna sarılır ve onun kendisini affetmesini ister.

Sözüm benim gibi çok çalışanlara... Zaman büyük bir hızla akıp gidiyor ve biz, bizi sevenlere ve sevdiklerimize dokunamadan konuşamadan, koklayamadan, bir şeyleri paylaşamadan gözümüzün, gönlümüzün arasından kayıp gitmesine izin veriyoruz.

Sürekli, hiç bitmeyen bir işimiz var. Eğer yarın başımıza birşey gelirse, çalıştığımız işyeri yerimize bir kaç saatte bile yeni birini bulabilir.

Ya geride bıraktığımız sevdiklerimiz, bizi sevenler? Onlar bu boşluğu nasıl dolduracak ? Yeni yıldan başlayarak değil, hemen şimdi, bir saatlik kazancınızı sevdiklerinizle paylaşmaya ne dersiniz? Eminim karşılığı paha biçilmez olacak.

Sevgi ve Saygılarımla..

[MEDIA]http://storagestart.divshare.com/launch.php?f=10769366&s=cae[/MEDIA]​

Son düzenleme: 17 Mart 2010
  2. BLC

BLC Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Vakit Ayırma, Lütfen Herkes Dikkatle Okusun

Paylaşımınız için çok teşekkürler ismail ağabeycim.Zaman hızla akıp geçiyor ve bizde şu yalan dünyaya kapılmış onunla beraber dönerken ,sevdiklerimizi ve canlarımız olan insanları ihmal ediyoruz.Ve bu ve buna benzer konuları okuduğumuzda aklımıza geliyor sadece..aklımızdan sevdiklerimizin ihmal edilmemesi gerekliliğinin hiçbir zaman çıkmaması temennisiyle tekrar teşekkürler paylaşımınız için...

3. Ceyhun Gökmen

Ceyhun Gökmen Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İsmail abi çok güzel ve çokça ders çıkarılması gereken bir olay.Bu değerli paylaşım için çok teşekkürler.

4. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Gerçekten çok önemli bir konu İsmail bey.Sizinde dediğiniz gibi zaman çok hızla akıp gidiyor.Sonradan yapamadıklarımıza bakıpta pişmanlık duymamak için özellikle çok sevdiğimiz kişileri kırıp ihmal etmememiz gerekli.
    Elbette çalışmadan olmaz fakat ilaki onlara ayıracak zamanımız olmalı bunu yaratmalıyız.
    Geçenlerde yine bilgisayar başında bir şeyler yazıyordum o klavyenin tuşlarından gelen şakırtı bana birşey hatırlattı ve çok duygulandığım gibi de kendime kızdım.
    Benim büyük oğlum Serdar şu anda yüksekova'da asker bilgisayarı okadar hızlı kullanıyorki o tuşlardan gelen şıkırtılar beni birgün rahatsız etmiş onu daha yavaş olması konusunda uyarmıştım.
    Şimdi onu okadar çok özledimki şu an yanımda olsada klavyeyi kırsa diye düşünüp çok pişman olmuştum.
    Buna benzer pişmanlıklar yaşamamak içinde sevdiklerimize çok daha fazla zaman ayırmamız gerektiği gibi olur olmaz şeylerlede onları incitmememiz gerekiyor.
    Paylaşımınız için teşekkürler İsmail bey saygılar.

5. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Paylaşım için teşekkürler İsmail abi.

6. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İsmail abi gerçekten çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

7. Bijev BG

Bijev BG Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ellerine sağlık İsmail abi , paylaşım için teşekkürler .

8. Tamer Şencan

Tamer Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

İsmail çok doğru ve önemli bir konuya örnekleme vererek bizleri derin düşüncelere daldırdın bir çoğumuz işlerimizin yoğunluğunda ailemize yeterince vakit ayıramıyabiliyoruz özellikle biz babalar çocuklar pc başında daha çok vakit geçiriyorlar ve ailesinden uzaklaşıyorlar elimden geldiğince ailemle ilgilenmeye gayret gösteriyorum çocuklarımla hobilerimi paylaşıyorum herkese tavsiye ederim balığa giderken asla yanlız yada arkadaşlarınızla tek başınıza gitmeyin çocuklarınızıda götürün hem onların sosyal olmaları için hemde çocuklarınızla paylaşımlarınız artması açısından çok önemli ilerde güzel anılar olarak size geri döner teşekkürler ismail...

9. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

ismail abi bende çok teşekkür ederim ben elimden geldiği kadar aileme vakit ayırıyorum daha bu pazar 10 saatimi onlara verip bogazın kıyılarında en güzel gezilmesi gereken yerlerde onlarla beraberdim ve akşam olunca doya doya bana sarılıp teşekkür etmeleri beni çok duygulandırdı ama ben tabi onları her zaman boş vakitlerrimde hiç boş bırakmamaya gayret gösteriyorum saygılar...

10. mehteran

mehteran Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

İsmail kardeşim öğle bir konuya değinmişsinki, insana bi an ne yapıyorum ben diye, düşündüren cinsinden, çok ders alınması gereken bir olay bu. Güzel ve örnek paylaşımın için sonsuz teşekkürler.

11. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Arkadaşlar, değerli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

12. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Özellikle balık avı tutkunlarının karşı karşıya kaldığı kötü bir durum.
    Balık denildiği an akan sular duruyor.Beynimiz başka şeylere zaman ayıramaz hale geliyor.
    Böyle çok anlamlı bir konuyu okuduğumuzdada oturduğumuz yerden kalkamaz hale geliyoruz.:eek:
    Çok teşekkür ederim İsmail abim,bizi kendimize getirdiğin için.;)Alkış

13. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Adaşım,anlatığın hikayeyi defalarca yaşadım.Sayısını unuttum.Ama gel gör ki hayat o kadar acımasız ve pahallı ki tahminlerin çok ötesinde.Hele hele iki Üniversiteli okutuyorsan,üniversite sonrası yüz akıyla evlendirmen de gerekecek.Eeeee nasıl para yetişecek.

Bendeniz ailemin karnını doyurdum,giydirdim,iyi bir evde yaşattım kısacası maddi hiç bir sorun yaşatmadım.Kızanlarım,Ebedi Aşkımın eseridir.O uğraştı didindi her türlü zorlukların üstesinden gelerek bu günlere getirdi.Kızanlarım bu günlerini Ebedi Aşkıma borçlular.

Teşekkürler Adaşım,selamlar

14. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler İsmail Abi

Bu Sayfayı Paylaş