Her Telden Tatlısu Balıkçılığı Sorularınız & Cevaplarınız

'HER TELDEN' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Sevgili Dostlarım.

Bu bölümü açmamızın sebebi, Tatlısu Balıkçılığında bilmediklerimizi, öğrenmek istediklerimizi birbirimize sormamız ve bilgilerimizi birleştirmek sureti ile eksikliklerimizi gidermektir.
    Herkesten ricam, bu forumumuzda öğrenmek istediğimiz soruları soralım, sohbet odası gibi kullanmayalım.
    Sohbet türü mesajlar uyarı yapılmadan silinecektir.Lütfen herkes bu forumu amacı içerisinde kullanmaya özen göstersin, amacı dışına çıkmayalım ve bilgilerimizi birleştirelim.

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELDİR...

2. karaduman

karaduman Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İsmail abi ilk önce böyle bir forum açtığın için teşekkürler.

Bende Ustalarımızdan sazan avında en çok başarılı olan olta takımlarını paylaşmalarını istiyorum, ne tür iğne, misina ve takımlar kullanıyorlar, en iyi sonuç hangisinde alınıyor ? ayrıca gece ve gündüz sazan avı tekniklerini paylaşırlarsa sevinirim.

Saygılar...

3. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Sevgili Kardeşim Yasin...

Ben kendi kullandığım Sazan takımlarından sana bahsetmek istiyorum. İki çeşit olta takımı kullanıyorum, bunlardan birincisi Şamandıralı olta takımı, diğeri ise dip olta takımı.
    Şamandıralı olta takımının yapılışı hakkında, forumda daha önce bir konu açtım, oradan takımın nasıl yapıldığını kontrol edebilirsin. Dip oltasına gelince Klasik 3 iğneli ve atacağımız mesafeye göre kurşunlu dip oltası.Dip oltasında genelde, Mısır-Yemlik Balık-Solucan kullanmaktayım yem olarak.

Kullandığım iğneler, genelde WMC 9284 Serisinin Sarı Renkli olanlarıdır.Mevsime göre iğlerin boyutlarında değişiklik yapmaktayım.Temmuz-Ağustos Aylarında 1-2-3-4 numara iğne kullanıyorum, Eylül-Ekim-Kasım aylarında ise 1/0-2/0 iğne kullanmaktayım, sebebine gelince bu aylarda Trofe Sazan yakalama şansı çok olduğundan diğer aylarda kullandığım iğneler küçük gelmektedir.

Misina olayına gelince, makinemde 0.40 lık bir misina kullanmama rağmen, bedenlerde 0.30 veya 0.35 mm kalınlıkta flurocarbon veya slikon misina kullanmaktayım.

Sazanın en verimli olduğu saatler benim deneyimlerime dayanarak söylüyorum bunu, Sabah Saat:05.30 ile öğle 13.00 arası ve 16.30 ile akşam 23.30 saatleri arası.
    Ben En Büyük Trofe Sazanımı, öğlen saat.11.45 sıralarında yakaladım.

Şansın bol olsun kardeşim, umarım faydalı olabilmişimdir.:)

4. karaduman

karaduman Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Abi, sağolasın gerçekten iyi bir şekilde anlatmışsın dediklerini kendimde uygulayacağım, bu arada yanına gelerek teknik destekte almaya çalışacağım.;)

5. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yasin abi ben singapur 0/1 iğne kullanıyorum.yem olarak da bildiğimiz plastik boncuk kullanıyoruz. ancak sazan avcılığında sazana en uygun yem o bölgenin çevresini incelemek. ben dedemin dutla sazan yakaladığını biliyorum. o bölgede su kenarın bolca dut ağacı olmasından balık alışmış;)
    Gece avında dedemin bana nasihatı kesinlikle ateşi suya yakın yakma olurdu hep,bir de çok fazla yürümek de aynı şekilde balığı ürkütüyormuş ;)

6. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Yasin kardeşim,bende umumiyetle üç iğneli dip sazan oltası kullanıyorum.Yanlız trofe sazan için kullandığım gezer kurşunlu tek iğneli bir takımımda var.Her ikisininde resimli anlatımlarını olta takımları bölümünde konu olarak açtım.Faydalı olmasını dilerim.

7. ayfa

ayfa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba. Bu paylaşım sitesiyle tanışmamı sağlayan değerli arkadaşım ONUR TEACHER'a teşekkürler.
    Benim merak ettiğim konu ALABALIK avının yasal prosedürü nedir? Bölgesel olarak değişiklik gösterir mi? Teşekkürler.

8. oltadasazan

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    2/2 tebliğin alabalık ile ilgili maddelerini aşağıya çıkardım görüldüğü gibi tüm bölgelerde alabalık avı avı 01 ekim-31 mart tarihleri arasında yasak tır.Orman içi sularda gökkuşağı alabalığındada bu hususlar uygulanmaktadır.Yine son yapılan değişiklikle akarsularda doğal yem kulanılarak avlanmak yasaklanmıştır.Ancak sahte yemlerle avcılık yapılabilir.Göllerdeki alabalık avlarında yasaklanan haricinde canlı yem kullanılabilir.Tebliğe göre bir avgününde 20 cm.küçük olmamak şartıyle (3)adet doğal alabalık veya boy limiti olmadan (10)adet gökkuşağı alabalığı avlayabilirsin.Alabalık avında en fazla 2 olta iğneli 2 olta takımı kullanılabilir.Faydalı olacağını umuyorum.Soracak hususların varsa yardımcı olmaya çalışırız .Selamlar.

2/2 tebliğdeki Alabalık avı ile ilgili maddeler.
    Doğal alabalık (Bütün türler) 20 cm. 3 adet
    Gökkuşağı alabalığı O. mykiss Yok 10 adet

Doğal alabalık (Bütün türler) Tüm Bölgeler 01 Ekim-31 Mart

Gökkuşağı alabalığı ( O. Mykiss)
    Orman içi sularda doğal türlerle aynı kapalı sezon uygulanır. Yok
    ( Orman içi sular hariç)

Orman içi sularda avcılık

MADDE 16 – (1) Orman içi sularda amatör avcılık için, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli birimlerinden "Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma İzin Belgesi" veya "Günlük Avlanma Fişi" alınması zorunludur.

(2) Günlük Avlanma Fişi verme yetkisi, Çevre ve Orman Bakanlığınca belirlenecek esas ve usuller kapsamında, kendi mülki hudutları ile sınırlı olmak üzere, köy tüzel kişiliklerine devredilebilir. Bu tür alanlarda Gökkuşağı alabalığının bulunması durumunda, bu tür için zaman yasağı uygulanmaz.

(3) Gökkuşağı alabalığı avcılığında doğal alabalıklara uygulanan zaman yasağı geçerlidir.

(4) Tatlısu kefali avcılığında Çizelge-6’daki, orman içi suyun bulunduğu ilin yer aldığı bölgeye ait zaman yasağı uygulanır.

(5) Çevre ve Orman Bakanlığınca, özel avlanma izni ile avlanılan orman içi sularda gün içinde avlanma saati ve avcı sayısına sınırlama getirilebilir

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

9. misina03

misina03 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gebecelerde 2 tane aynalı sazan

gebecelerde fin tarihinde iki aynalı sazan yaylıma çıkmış birini kıyıdaki usta balıkçı yakalamış ötekini suyun içinden avlanan kasık çizmeli balıkçı kaçırmış yaa işte böle usta aynalının ahınımı aldık naptık bilmiyom ki.Abi siteye üye oldum buradan haberleşelim kendine iyi bak.

10. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Fatih hocam ailemize hoşgeldin. Osman abicim yasl prosedürü açıklamış hocam. şimdi senden ricam profil ayarlarında imza ayarlarıı yapasan sevinirim.;) olmadı beni ekle MSN ye ben yardımcı olayım hocam;) tekrar hoşgeldin :)

11. oltadasazan

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Özcan bey,aramıza hoşgeldin Anadolu sazancılarının müşterek noktada buluşması çok güzel.İmza ayarlarını yaparak Yeni üyeler tanışma ve sohpet bölümünde kendini tanıtırsan diğer arkadaşlarımızda sana hoş geldin diyebilme imkanı bulacaklardır.Selamlar.

12. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Sevgili Osman Abicim, Özcan benim Afyonkarahisarda görev yaptığım yıllarda birlikte ava gittiğim değerli bir kardeşim.İmza ayarlarını ben yaptım, ilk mesajında çıkar.Kendisi ile Gebeceler Köyü, Seydiler Barajında çok trofe ava imzamızı attık. Tayinim çıktığında son kez onunla ava gittik ve her zaman olduğu gibi Aynalı trofeyi ben yakalamıştım.:p Tanışma konusunu kendisine açtıracağım ve bütün dostlarımız Özcanı daha yakından tanıyacaklar.:)

13. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Onur merhaba,Sazan avcılığında balığın yem alışkanlıkları konusunda sana katılıyorum özellikle Sakarya nehrinde nehrin üzerine doğru uzanan meyve ağaçlarının meyveleri yem olarak kullanılıyor çünkü sazan o bölgede suya düşen meyveleri yiyerek bir alışkanlık edinmiş dutla buradada (Eskişehir) çok avlanan var.Olta takımlşarıda kişiye ve avlak durumuna göre düzenleniyor mesela bir gölette sazan mısıra alıştırılmış ise devamlı möısıra basıyor ama 10 km ilerideki bir gölette ise makarna yiyiyor.Oltalarda böyle bazı avlaklardaki balıklar 1 metre askıdan alıyor dibe hiç bakmıyor ama bazı yerlerde ise dipten yukarıya hiç çıkmıyor yani öncelikle avlandığımız suyu çözmemiz gerekiyor.

14. mehteran

mehteran Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim bölge için mustafa kardeşime sonuna kadar hak veriyorum. Tecrübe ettik bunları. Önce avlak bölgesinin ne durumda olduğunu çözmek gerekiyor.

15. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle haklısınız. başımdan geçen bir olayı anlatayım. Gece avlanıyoruz 3 arkadaş ancak diplere hiç balık vurmadı,ayrıca şamandıralı takımlara da tık yok. Kazayla bir balık yakaladık.Baktık ki balık sanki buz dolabından çıktık. Ben yağmurlu havalarda suyun sıcak olduğunu düşünürdüm oysa ki su buz gibiymiş. daha sonra şamandıralı takımların derinliğini neredeyse 10-15 cm ye düşürdük. ve sonuca ulaştık.gördük ki balık iyice yüzeye yakınlaşmış.tabiki bunda yağmurun da etkisi olduğunu düşünüyorum.sizler ne dersiniz?

Ayrıca yem konusunda kesinlikle haklısınız abilerim. gittiğimiz avlağa göre muhakkak yemlerin çeşitlerini ayarlamaya çalışıyorum. hatta sizin de başınıza gelmiştir. avlakta sürekli olarak gittiğiniz bölge doluysa o zaman başka bölgesine gitmek zorunda kalıyorsunuz. O zaman da eğer orası başka biri tarafından diğer çeşitlerle yemlenmişse balık almak için muhakkak türlü taktikler ve yemler denemek zorunda kalıyorsunuz.

Ben bir sene patates haşlaması ile çuval çuval yemleme yaptım sürekli... yemlediğim bölge balıkçılar tarafından sıvan diye tercih edilmeyen bir bölgeydi. ama daha sonra patates haşlaması ve mısırla çok balık aldım oradan. bu patates haşlaması işini de kendi özel havuzu olan bir abimden öğrendim.o balıklarına patates haşlaması atıyormuş.ben denedim çok faydası oluyor yemledikten sonra;)

16. misina03

misina03 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    osman abi hoş bulduk

osman abi hoşbukduk ben özcan atay kardeşim ismail site açmış yıllar sonra haberimiz oldu sazanın beşiği afyondan bütün arkadaşlara selam olsun iyi bir sezon geçirmenizi dilerim herkeze rast gele.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş