Her Telden İzinsiz olta sallamak yasaklanıyor

'HER TELDEN' forumunda AYTAÇ AKINCI tarafından 12 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılara ve balıkçı teknelerine yönelik kuralların sil baştan belirlendiği "Su Ürünleri Kanun Tasarısını" tamamladı. Tasarıya göre, 18-60 yaş arasındaki kişilerin spor veya dinlenme amaçlı balık avcılıkları Bakanlık iznine bağlanacak.

Gölde, deniz kenarında oltayla ya da kayık ve teknelerle hobi amaçlı balık tutanlar önce Bakanlıktan izin alacak. Bunu ihlal edenler 200 lira para cezasına çarptırılacak.

1971'de çıkarılan Su Ürünleri Kanunu'nun ardından 42 yıl sonra sil baştan yeniden yazılan kanun tasarısı taslağında, "su ürünleri ve avcılık" ile ilgili izinleri düzenleyen 5'inci madde, balıkçılıkla ilgili yeni bir tartışmayı da alevlendirdi. Söz konusu maddenin üçüncü fıkrasında, "Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan 18 ile 60 yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır" ifadesi yer alıyor. Söz konusu madde genel olarak "hobi amaçlı balık tutmayı" ifade ettiği için deniz kenarı ya da göl gibi yerlerden olta sallayarak balık tutanların da bu kapsama gireceği ifade ediliyor. Buna göre Boğaz'da, Haliç'te oltayla balık tutanlar da Bakanlık'tan izin belgesi almak zorunda kalacak.

'SINIRLARIN BELİRLENMESİ GEREKİR'

Uzman görüşlerinin alınmasının ardından son şekli verilerek Meclis'e gönderilecek olan "Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı"ndaki söz konusu madde için net bir sınır çizilmesi gerektiğini ifade eden Amatör Olta Balıkçıları Derneği'nden (RastgeleDer) Kahraman Melek, aksi takdirde kapsamının çok geniş olacağını söyledi. Melek, şunları dile getirdi: "Bu tip bir belge özellikle iç sular için çok önemli. Ama eğitim karşılığı verilmesi gereken belgenin bir tür ticari kazanç kapısına dönüştürülmemesi gerektiğini düşünüyorum."

ÖNCE EĞİTİM SONRA BELGE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın getireceği yeni kanun tasarısında dinlenme ve spor amaçlı balıkçılık yapacak kişilere verilecek izin belgesi, belli bir süre eğitim karşılığında olacak. Temel balıkçılık eğitimini alacak kişiler, izin belgesi ile istedikleri yerde avcılık yapabilecek. Bakanlık bürokratlarından edinilen bilgiye göre, düzenlemenin esas amacı balık türlerinin kayıt altına alınması ve korunmasını sağlamak. Bakanlık belge ve eğitimlerin içeriğini ayrı bir yönetmelikle düzenleyecek.

Kaynak : Milliyet Gazetesi

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Eğitim Şart.!!!

Tasarının bir an önce geçmesini dilerim, bilinçli amatörler ile gelecek kuşaklara güzel bir miras bırakabiliriz. Eğitim şart.!!!

3. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: İzinsiz olta sallamak yasaklanıyor

İsmail ,

Bugün amatör balıkçılar , ticari balıkçık yapanlardan daha duyarlı davranıyorlar.
    Gelişmiş ülkelerde amatör balıkçılık yapmak bir izinle yapılır. Sınırlamaların üstünde balık tutmaları halinde yüklü cezalar verilmektedir.

Özellikle iç sular'da yapılan balık avlarında tutulan tüm balıkların serbest bırakılması koşulu bile vardır.
    Türkiye'de bu sistem anam babam usülü işler. Ticari balıkçılığı denetleyemen bir bakanlık nasıl amatör balıkçıyı denetleyecektir.

Eğitim diyorsun , zaten forum siteleri olarak bizler gerekli eğitimleri veriyoruz. Bakanlık olarak bizlere görev verilse yerine getiremezmiyiz.
    İki fotograf ve belli bir ücret karşılığı bakanlığın verdiği belgeden daha hayırlı işler yaparız.
    Tüm balıkçılık forum siteleri bugün okul gibidir. Amatör balık tutkunlarını organizasyonlar düzenleyerek balık avına çıkarıyor. Belirli limitlerde olan ve 5 kg aşmayan balıklar tutuluyor.
    Şimdi ilgili bakanlık avlanma belgesi verecekmiş , pratik uygulamayı nasıl yapacak !
    Ben bizlere haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Çok güzel bir konuya değinmişsin sevgili abim. Biz zaten yıllardır güzel yurdumuzda forum siteleri olarak doğruları, olması gerekenleri gösteriyoruz. İnternet kullanmayan ve kullananlar olarak bir değerlendirme yapacak olursak, bu gün ülke genelinin % 50 sinden fazla insan internet kullanıyor ve gerek sosyal paylaşım sitelerinden, gerek forumlardan ve gerek Amatörbalıkçı Derneklerinden yararlanarak olması, yapılması gerekenleri görüyorlar ve ümit ediyorum ki uygulamaya da çalışıyorlar.

Bu kadar çok eksikliğin olduğu bir dönemde gözler yine Amatörbalıkçılar üzerine yoğunlaşmış ise, bunun nedenini araştırmak lazım. Haber asparagas bir haber olabilir, önce bu haberin doğruluk kaynağını öğrenmek lazım. Gerçekten doğru bir haber ise bu düşündürücüdür. Önceliğimiz haber kaynağı ve haberin doğruluğun araştırmak olsun, sonrası zaten ip söküğü gibi gelecektir.; ))

Son düzenleme: 12 Kasım 2013
  5. emreksk

emreksk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Web Sitesi:

Güzel bir konu olmuş,sabah babam radyoda dinleyip bana söylemişti.Herkesin görüşüne saygım var ama bizleri denetliyceklerine trolleri,dinamitçileri,tüpçüleri denetlesinler.
    Yeni bir gelir elde etmek adına yapılmış bir saçmalık bence....

6. fırıncı ismail

fırıncı ismail Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

amatör balıkcının geldigi durum serce bıldırcın tavuk kaz yolun bakalım

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş