Yardım Güneş levreği hakkında yardım

'YARDIM ve DESTEK' forumunda Şükrü tarafından 11 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Şükrü

Şükrü Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    1,095
    Ödül Puanları:
    49
    Bi balığı bayram tatilinde Manyasta manyas gölüne akan mürvetler çayı alabalık tesislerinin olduğu Soğuksu deresinde yakaladık hakkında sadece internetten arastırdığım bilgiler var. Tehlikeli türler kapsamında olduğunu öğrendim

Bizim oraların yerli balığı olmadığı için suya geri salmadım
    Bol miktarda bıyıklı ve tatlı su kefali çıkan derede neredeyse balık kalmamış. Yakala bırak avı yapmak amaçlı gittik fakat 1 tane güneş levreği haricinde hiç balık çıkmadı

Sormak istediğim şu
    Yaptığım araştırmalarda bu balık 1-2 yıldır bu sularda görülüyormuş yöre halkından hakkında kimse bişey bilmiyor

Balığın görüldü yerden 3 kilometre aşağıda resimde görüldüğü gibi bir set var
    Bu balık bu setten nasıl geçmiş olabilir
    Bu balığa karşı ne gibi önlemler alınabilir
    Mücadele için ne yapılmalıdır
    Görülme sıklığı 500 metrelik alanda yaklaşık 10-20 balık gibiymiş
    Basvurmamız gereken devlet kurumları nelerdir

Yine araştırmalarımda Ulubat gölünde görüldüğünü öğrendim
    Bu dere de manyas gölüne dökülüyor, Manyas gölü de Ulubat gölüne kanalla bağlı
    Fakat manyas gölünde görüldüğü bilgisi yok

Bu balık bu bölgeye insan eliyle mi bırakıldı ya da o beton seti nasıl aştı
    Bu balık tan derelerimizi nasıl kurtarabilir

133 eklentisini görüntüle 134 eklentisini görüntüle

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Kasım 2016
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Güneş levreği hakkında yardım

Resim sonrası internette de araştırma yaptım ancak bir sonuç bulamadım Şükrü, balık hakkında diğer dostlarımızın da görüşünü alalım, belki bilen olabilir.:)

3. Şükrü

Şükrü Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    1,095
    Ödül Puanları:
    49

internette yer alan bazı bilgilere göre bu balık diğer balıkların yumurta, larva ve yavrularıyla beslendiği hatta Ergin balıklara bile saldırabildiği yazıyor

Eğer öyleyse iç sularımız için İsrail sazanından bile daha büyük tehlike arzediyor

Kaldı ki bu balığın olduğu bölgede tatlısu kefali ve bıyıklı çok nadir görülür olmuş

4. iceman34

iceman34 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bilimsel adı ‘Lepomis gibbosus‘(linnaeus, 1758) Amerikada Pumpkinseeds (kabak çekirdeği) Almanyada Gemeiner Sonnenbarsch (miskinlevrek) bizde (güneş levreği) olarak geçer Anavatanı Kuzey Amerika ve Kanada,1877 Yılında Fransa’ya Akvaryum ve Bahçe havuzu balığı olarak getirilmiş ordanİngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya, Macaristan, İsviçre ve Romanya’ya dağılmışve bilinçsizce Tatlısulara karıştırılmış Türkiye’ye de komşu Ülkelerden akarsuyolu ile ve bilinçsiz Amatör balıkçılarımız tarafından canlı Balık yemi olarak tutulduğuyerden başka sulara taşınarak bulaştırılmıştır hatta daha da ileri gideyimTatlısularımızdaki Balık popularitesini kurutmak için yabancılar tarafındanbulaştırıldıklarını büyük bir ihtmal olarak görüyorum.
    Bu balığın güneş balığı, levrek, çiklit vebenzeri isimlerle adlandırılan etçil bir balık olup her türlü gıdaylabeslenebildiği ve diğer balık türlerinin yumurta ve yavrularını tüketerekpopularitenin yok olmasına yol açan istilacı ve çok tehlikeli bir balık türüolduğu biliniyor, bazı Ülkelerde bu Balığı yetiştirmek satmak yasak olupAvusturalya da canlı Balık yemi olarak kullanılması yakalandığı yerde tekrarsuya bırakılması ve başka sulara taşınması hapis cezası ile cezalandırılıyor!!
    Buradan duyarlı balıkçılarımıza sesleniyorumne olur bu balığı yakaladığınız yerde tekrar suya bırakmayın ve başka sularataşımayın çünkü bu Balık çok tehlikeli ve bulunduğu yeri kurutuyor…
    Saygılar
    Arif A.

5. Şükrü

Şükrü Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    1,095
    Ödül Puanları:
    49

Bu konuyu açmakta ki amacım bu balıkla mücadele için ne yapabiliriz
    Ya da o bölgelerde avlanan amatör balıkçı arkadaşları nasıl bilgilendirebiliriz buradan bütün forum üyelerine sesleniyorum bu balık sizin bölgelerimizde görülmemiş olabilir ama görülmeyecek anlamına gelmez
    İsrail sazanından daha büyük tehlike bu balık

6. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sıkıntı büyük bu balık çoğalırsa bir sorun daha yaşayacağız desene.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63

bizim ülkemizde su ürünleri diye bir kuruluş var bunları oralara bildirip gereğinin yapılmasını sağlamak gerekir

8. Şükrü

Şükrü Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    1,095
    Ödül Puanları:
    49
    Son gelen haberler hiç iyi değil

Güneş levreği ya da amerikan çiklidi
    Daha fazla görünür olmuş
    Her geçen gün artıyor diyorlar

İsmail ESENCAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş