Tekne Avları Geçen yılki Kasım,Aralık Balıkları

'AV RAPORLARI' forumunda raufkaptan tarafından 15 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Dostlarım

İlk defa bir av paylaşımım oldu aranıza katıldığımdan buyana. Çoğu insanın isteyipte sahip olamadığı bir teknem var fakat balığa gitmiyorum diye hayıflanır oldum.

Biraz işlerimden biraz aldığım duyumlardan balığı ikinci plana attım.Derken uzun bir sonbahar geçti. Geçen sene Kasım ayında bir iki kere olta balığına çıktım o kadar. Halbuki beni bağlasalar durmazdım.

Aranıza katıldığımda, sonbaharda yemli ve sırtı avına çıkar ve av maceralarınıda paylaşırım diyede bahsetmiştim. Genelde sırtı dediğimiz, silikon veya sahte balıkla levrek, baraküda ve lüfer peşine düşüyordum evvelki yıllarda.Aralık ayında levrek avına bir kere gittim.Bu sene buralarda çok az levrek yaptı.Hiç düşündüğümüz gibi olmadı.

Çok seyrek ve miktar olarakta çok az levrek görüldü buralarda.Herhalde levreğinde nesli tükenme sinyalleri gelmeye başladı!...Lüferde olduğu gibi!..Kendi kendime sordum.Balığa çıkmazsan balık yakalayamazsın diye… Daha evvel gittiğim meralarda, az da olsa deniz ana bana balık verir diye düşündüm. Çok sevdiğim çocukluk arkadaşım ve aynı zamanda komşum olan Serdar’a da haber verdim. Oda benim gibi uzun zamandır gitmiyordu levrek avına. Birkaç silikon takım yaptım. Sahte karides takımı hazırladım.Sarı tonlarda bol simli silikon karides bu aylarda iş yaptığını tecrübelerim söylüyordu.Hemen hazırladım, kurşunlu iğneyi silikona geçirdim ve üç kulaç geriye 10 gr.lık bir zeytin çekirdeği şeklinde kurşunu firdöndünün gerisine koydum.Silikon karidesi de en uca rapala düğümü ile bağladım.Takım hazırdı.(Karidesle ilgili birkaç foto ilave ettim).

Gideceğim ve deneyeceğim yerler dört- beş kulaç yerlerdi. Kayalık ve yer yer kumluk olan bu yerler, levreğin yemlendiği ve sevdiği karideslerin olduğu bölgelerdi.Sabah tan yeri ağarmadan suda olmalıydık.Tekneyi romorkundan indirmem ve avlak bölgesine gelecek zamanı iyi ayarlamam lazımdı.4 Aralık sabahı yola koyulduk.Uzun zamandan sonra denizle buluştum.Yine bir heyecan başlıyordu.Denizde, teknemde olmak beni çok mutlu ediyordu.Sabah yeni uyanan martıları ve güneşin doğuşunu, denizin ortasında yakalamak çok keyif vericiydi.

Teknemle avlak bölgesine geldiğimde, çok sessiz olmalıydım.Teknem rolanti hızında yavaş yavaş giderken toplam on kulaç bıraktım sırtı takımını.Sadece bunla bitmiyordu iş, bu takımı çırptırmak ve silikon karidesi gerçek bir karidesin sudaki ani sıçrayış hareketini vermek gerekiyordu.Bunu yapmazsan nafile birtane bile levrek yakalayamazsın.Bildiğiniz gibi levrek,kurnaz ve nazlı bir avcıdır !...Evvelden elle çırptırırdım takımı, sonra akşama kadar da kolum yorgunluktan ağrırdı.Düşündüm ve daha iyi olan bir şey buldum.

Herkesin bildiği rodların ucundaki dolu olan esnek çubuğun arkasına bir parça mutfak tüpü hortumu geçirdim.İşte size kırbaç şeklinde bir aparat oldu. Saldığım misinanın bağlantısınıda paket lastiği ile çubuğa bağladım ve hareketi daha iyi aynı zamanda daha az yorularak yapar oldum.Bunu daha evvelki yıllarda yaptım ve daha çok levrekler yakaladım.Bu çubuklardan teknem de demirbaş olarak her zaman bulunduruyorum.Sırtıya başladığımızda güneş daha doğmamıştı.

Güneşin doğuşunu gördüğümde hemen fotoğraf makinesi ile ilk ışıkları yakalamaya çalıştım.Arkadaşla ikimiz habire çubukları sallıyorduk.Nerde bu levrekler diye birbirimize sorarken beklenen vuruş geldi benim çırptırdığım çubuk adeta ‘’U ‘’ gibi oldu. İşte o kandırma ve yakalama duygusu ile levreğin asılması büyük heyecan veriyordu.

Yavaş yavaş çekerken günün ilk ışıkları levreğin sudaki o tatlı parlaklığını sağlıyordu.Tekneye yaklaştığında daha huysuzlanıyor, sanki birkaç saniye sonra teknenin içine alınacağını seziyor gibiydi ve kepçenin içine girdiğinde bütün gücünü kurtulmaya vermiş ama yorgunluktan hiç kıpırdamayacak şekilde kepçenin içinden bana bakıyordu.Yakalanan bir kilo civarında bir ispendekti.Güzel gözüküyordu.Sırt dikenleri açılmış. Yanaklarını kasmış adeta beni elleme der gibi son kozunu oynuyordu.

Bundan sonra iki saat kadar daha av yaptık. Ben iki adet daha ,arkadaşım ise bir adet ispendek aldı .Uzun aradan sonra bu av bizim için heyecan verici ve çok keyifliydi.Eve dönüşe geçtik.

Öğlen ben oğlumu basket kursuna götürdüm. Dönüşte saat 14:00 sıralarıydı.Oğluma sabah balığa çıktık Serdar amcanla sende balık yakalamak istermisin dediğimde. Oleyyyy !... diye bir sesle boynuma sarıldı.Oğlum daha evvelden olta balığına benle çıkmıştı.

Bahsettiğim gibi bu sene sonbaharda bir iki kere çipura avına gittim. Birisi de oğlum ile Kasım ayında çok keyif aldığı bir av olmuştu.Onu da birkaç kare ile foto olarak anılarda yerini alması için çekmiştim.Aşağıda onuda sizlere sunum dedim.Asıl av oğlumun öğleden sonra çıkacağımız levrek sırtısı idi.İlk defa levreğe gelecekti benle.olta ile bir şeyler yapmaya başlamış, levrek sırtısınıda öğrensin dedim.Atladık arabaya taktık teknemizi arkaya yine aynı meralar da beraber avlamaya fakat bu sefer akşam üstüydü.Takımı suya saldım çubuğuda misinaya monte ettikten sonra verdim eline.

Başladı tabi ders. ‘’oğlum takımı söyle hareket ettirecesin, böyle çırptıracaksın diye’’ derken Allahım ona o balığı yakalatacak ya, Ona o aşıyı, o heyecanı tattıracak ya…İşte o vuruş geldi.Oğlumun ilk levreğiydi bu.Hiç karışmadım.Misina, takım karman çurman ama balığı içeri, tekneye aldı.Önemli olan bu.Kendi yaşadı bu tecrübeyi.İlki böyleydi.Misina karıştı.Sebeblerini söyledikten sonra neden olduğunu anladı.Bunlada kalmadı , tam dört tane yakaladı.İşte size yeni bir balık hastası daha J .Ben ne kadar yakaladım onuda sonradan çektiğim video dan öğrenin bak ne söyledi bizim ufaklık…her şeyin daha iyileri sizin olması dileğiyle….

Mersin’den kucak dolusu sevgiler…Deniz anayada sonsuz teşekkürler!..

Hepinize güzel, bol avlar diliyorum. Rastgele…

Oğlum ile çipura avımız

557 eklentisini görüntüle 558 eklentisini görüntüle 559 eklentisini görüntüle 560 eklentisini görüntüle 561 eklentisini görüntüle 562 eklentisini görüntüle 563 eklentisini görüntüle 564 eklentisini görüntüle 565 eklentisini görüntüle 566 eklentisini görüntüle 567 eklentisini görüntüle

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
  2. Gürdeniz

Gürdeniz Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Geçen yılki Kasım,Aralık balıkları

Sonbahar avlarınızı bu güzelim ayrıntılı bir raporla bize sunduğunuz için teşekkürler Rauf kardeşim.Harika avlara imza atmışsınız.Tebrikler.
    Oğlunuzuda ayrıca kutlarım.Alkış

3. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Devamın her daim gelmesi dileği ile rastgele..Alkış

4. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim Gürdeniz bey. Geçmişe yönelik iki aylık raporu sununca bunlar çıktı ortaya...Bzim ufaklıkta merak sardı bu işe.Fırsat buldukça götüreceğim bundan sonra.Zaten rahat bırakmıyacağıda kesin.kiki Şansıda iyi denir bu arada...Sizlerede güzel avlar dilerim.

5. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Geçen sene işlerimden dolayı balığa çok gidememiştim.Raporumuda sizlere geç olarak toptan sundum.İnşallah daha iyi avlarda,daha güzel sunumlarda buluşuruz. Teşekkür ederim.

6. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler Rauf bey, güzel avlarınız olmuş.

Yeni sezonda daha iyileri oğlunuza ve size rastgelsin.

Oğlanda aşıyı almış maşşallah. Bende ilk avımı babamla liman silo mevkiindeki avlakta çipura avlayarak yapmıştım. Bilinçli genç nesillerin yetişmesi çok güzel Alkış

Bende aslen Mersinliyim. Çeşmeli'de halen yazlığımız var. O bölgelerde çok av yaptım. Bahsi geçen karides slikonu Orfoz Balıkçılık tavsiye etmişti fakat Ege de hiç kullanmak nasip olmadı. Önüne 20-25 gr bir kurşun takarak sert aksiyonlarla çekmemi tavsiye etmişti. Yolunuz düşerse Çeşmeli eski korakol önündeki kayalıklarla Kargıpınarı dere ağzını sizlere tavsiye ederim.

Bol şans.

7. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim hemşehrim. O zaman kucak dolusu selam olsun memleketin Mersin'den.Evet haklısın, zamanı geldiğinde silo önündeki meralarda çok güzel çipura yapıyor. Fakat uzun zamandır söylediğin meralara olta atmadım.Duyumuma göre yaklaşık üç hafta önce çok güzel iri mırmır almışlar oralardan.Çeşmeli deresi,lemas buralardan çok güzel levrek aldıklarınıda biliyorum.İnşallah birgün nasibimiz olur oraların levreklerinden.Silikon karedesi denemeni tavsiye ederim.Çok güzel sonuçlar veriyor.Dere ağızları,taşlık-kumluk yerler bilhassa 4-6 kulaç yerlerde 10-20 gr kurşun ağırlığı sahte karedesin dört veya beş kulaç gerisine bağlıyarak denemelisin. Derinliğin olmadığı yerlerde ağırlık kurşunu bağlamayabilirsinde.Şimdiden rastgelsin. Güzel avlar diliyorum. Tanıştığıma sevindim...

8. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Bende tanıştığımıza memnun oldum. Mersin'de görüşmek üzere...

9. Celalettin Eren

Celalettin Eren Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2

Güzel avlarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.Bu iş gönül işi,gönüller bir olsun yeter gerisi bahane.Yeni avlarınızda başarılar dilerim,rast gelsin.:)

10. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Muhteşem bir rapor harika kareler :)

Emeğinize sağlık :) Umarım tüm avlarınız böyle bereketli geçer :)

Rastgele...

11. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim, Celalettin bey.Evet bu gönül işi. Ben bu balık sevdasına,Mersin Atatürk parkında 1967 yılında sallanan dişimin çekilmesine karşılık babamın bana katlanarakaggglama dört adet gopes balığı yakalamayla başladım.Yakalayış, o yakalayış...kikisonrası malüm.Gönül işi böyle başladı.İyi kide başlamış...Herşey çok güzel.Sizlerede avlarınızda başarılar ve güzellikler diliyorum...

12. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler Ferit kardeş, inşallah daha sık av maceralarında buluşuruz. Bizim buralarda bahar aylarında, Nisan ve Mayıs'ta yine güzel levrek avları yapılır.Bu güzel av maceraları yaşadıkça sizlerle paylaşmam bana sevinç verecektir.Güzelliklerle kalın...

13. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler.Daha iyi avların sizinle olmasını diliyorum...

14. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Aynı güzelliklerin 2012 de nasip olması dileğimle:).
    Paylaşım için ellerinize sağlıkAlkışAlkışAlkış.

15. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Mustafa Bey,2011 balık açısından benim için kötü geçti sayılır.2012 de balığı kovalamaya yani takip ve tutma işi için hız verecem.Güzel raporlarda buluşmak dileğiyle...Temennileriniz için teşekkür ederim.

16. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler Rauf bey hem raporunuz ,hem görselleriniz çok güzel.
    Baba,oğul bir olunca desenize daha ne güzellikler göreceğiz.Alkış

17. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Rauf bey,harika kareler bunlar,oğlunuzda aşıyı almış,bundan sonra baba oğul güzel avlar yapmanız dileğimle..
    Muhteşem avınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim...

18. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ayşe hanım,oğlum aşıyı alınca denize gitmek ,benimle birşeyler paylaşmak istiyor sürekli.Aklımdan geçende okul ara tatilinde fırsat yaratıp balığa gidebilmekti.Fakat havalar çok değişti burda.Yağmuru, rüzgarı bırakın yıllardır kar yağmayan Mersin'e kar yağmaya başladı.İnşallah daha güzel anılarımızla sizlere döneceğiz.Sağlıcakla kalın...

19. raufkaptan

raufkaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ediyoruz.Havaların düzelmesini bekliyoruz.Oğlum bu işe merak sardı.Şu sıralar genel hava durumunun kötü olması sebebiyle kendisine bahar aylarındaki levrek sezonuna rezervasyon yaptırıyorum :))İnşallah onunla daha çok güzel anılarımız olacak.Bu güzel anılarımızı da sizlerle paylaşmak bizim için bir heyecan yaratacaktır.Daha güzel avlarda ve paylaşımlarda buluşmak dileğiyle...

Bu Sayfayı Paylaş