Her Telden Cuma namazı nasıl kılınır.

'HER TELDEN' forumunda AYTAÇ AKINCI tarafından 1 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Cuma gününüz mubarek olsun

Değerli dostlar ,

Her telden konu başlığımızı bu sefer Cuma namazına yer verdim.

Diyanet başkanlığından alıntı yaparak konuya giriş yaptım.

KURAN-I KERİM Cuma suresi
    Medine döneminde inmiştir. 11 âyettir.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1. Göklerdeki ve yerdeki her şey, mülkün sahibi, mukaddes, mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah'ı tespih eder.
    2. O, ümmîlere, içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir. Halbuki onlar, bundan önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.
    3. (Allah o peygamberi) onlardan henüz kendilerine katılmayan başkalarına da göndermiştir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
    4. İşte bu, Allah'ın lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.
    5. Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah'ın âyetlerini inkar eden topluluğun hali ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.
    6. De ki: "Ey Yahudi akidesini benimseyenler! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah'ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız, (bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!"
    7. Ama onlar, daha evvel yaptıklarından dolayı asla ölümü istemezler. Allah zalimleri hakkıyla bilir.
    8. De ki: "Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah'a döndürüleceksiniz de, o size yapmakta olduklarınızı haber verecektir."
    9. Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.
    10. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.
    11. (Durum böyle iken) onlar bir ticaret veya bir oyun eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona koştular ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet olmak üzere on rek'attır.Cuma günleri öğle vaktinde kılınır ve o günün öğle namazının yerine geçer. Cuma namazının farzı cemaatle kılınır. Tek başına kılınmaz.
    Cuma Namazı Kimlere Farzdır
    Cuma namazının bir kimseye farz olması için, müslüman, akıllı ve erginlik çağına gelmiş olmaktan başka altı şartın daha bulunması gerekir.
    Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:
    1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir.)
    9. Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.
    9. Ayete göre iman edenlere farz kılınmıştır. (Erkek-Kadın)

2) Hür ve serbest olmak.
    3) Mukîm olmak. (Yani misafir olmamak)
    4) Sağlıklı olmak. (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)
    5) Kör olmamak.
    6) Ayakları sağlam olmak
    Bu şartlar kendisinde olmayan kişiye cuma namazı farz değildir. Ancak bu durumda olan bir kimse câmiye gidip cumayı kılarsa o günün öğle namazının yerine geçer.
    Cuma namazının sahih olması için de altı şart lâzımdır.
    Cuma Namazının Sahih Olmasının Şartları :
    1) Cumanın öğle vaktinde kılınması.
    2) Namazdan önce hutbe okunması.
    3) Cuma kılınan yerin herkese açık olması
    4) İmamdan başka en az üç erkek cemaat bulunması.
    5) Cuma namazını kıldıranın, devletin (yetkili makamın) görevlendirdiği veya izin verdiği bir kişi olması.
    6) Cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde olması.
    Cuma Namazı Nasıl Kılınır
    Cuma günü öğle vakti ezan okunduktan sonra, önce dört rek'at olan ilk sünneti kılınır. Bunun niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya."
    Cumanın ilk sünnetinin kılınışı aynen öğle namazının dört rek'at sünneti gibidir. Sünnet kılındıktan sonra câminin içinde bir ezan daha okunur ve imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır. İmamın arkasındaki cemaat şöy le niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama."
    Farzdan sonra cumanın dört rek'at son sünneti kılınır. Bunun kılınışı da cumanın ilk sünneti gibidir. Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için cumanın son sünnetini kılmaya."
    Cuma namazı böylece tamamlanmış olur.
    Bundan sonra dileyen dört rek'at "Zuhri Âhir=son öğle" ile iki rek'at da vakit sünneti kılar.
    Son öğle namazına: "Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip henüz kılamadığım son öğle namazını kılmaya" diye niyet edilir. Bu son öğle namazı, öğlenin dört rek'at farzı gibi kılınmakla beraber sünnetlerde olduğu gibi dört rek'atın hepsinde fatihadan sonra sûre okunması daha iyidir.
    İki rek'at vakit sünnetine de şöyle niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için vaktin sünnetini kılmaya."

Not : Türkiye'de Cuma namazı 16 rekat kılınır. Mezhep ayrılığı neticesinde namaz rekatları farklılık gösterir. Ancak Cuma namazı iki rekat farzıdır. Diğer rekat namazlarınızdan sorumlu değilsiniz

Kaynak : http://www.diyanet.gov.tr/

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Mart 2013
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Cuma namazı nasıl kılınır.

Günün önemine binaen yapılmış en güzel paylaşım Aytaç Abi, emeğine sağlık.:)

Namaz Uykudan Daha Hayırlıdır | Esselatu Hayrun Minennevm

Vakit kaçırmamış ecdadın torunlarısınız,unutmayın!

3. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

İsmail ,

Bilgilerim doğrultusunda paylaşmayı seviyorum. Kaynak göstermek şartı ile her düşünceye açık biriyim. Hurafe bilgiler beni korkutuyor. :eek:

Her şeyin doğrusunu Allah bilir. Paylaşımımı beğendiğin için çok teşekkür ederim.

Tabi diğer inanç sahiplerinin de bilgilerini burada paylaşacağım. Önemli olan doğruyu bulmaktır.

Cuma suresindeki 5 , 6 ve 7. ayetler dikkatini çekti mi ?

Seninle paylaştığım bir konu vardı ! Hani beni bir siteden 15 dakika içersinden banlamışlardı ya hehehehehehe

Endişe etme tartışma çıkarmıyacağım kikikiki Diğer hak dinler konusunda bilgiler de paylaşacağım. Tabi izin verirsen.....

5. Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah'ın âyetlerini inkar eden topluluğun hali ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.
    6. De ki: "Ey Yahudi akidesini benimseyenler! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah'ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız, (bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!"
    7. Ama onlar, daha evvel yaptıklarından dolayı asla ölümü istemezler. Allah zalimleri hakkıyla bilir.

4. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Aytaç ağabeyim, Cenab-ı Allah'ın indirdiği diğer kitaplar ve dinlerde hak dinlerdir, ancak Peygamber Efendimizin gelişi ve Kur-an'ı Kerimin indirilmesi ile diğer bütün hak dinler hükmünü yitirmiştir.;) Bu yüzden diğer dinlerin tartışmaya açılması bile gereksizdir, hükmü olmayan bir şeyin tartışması da olmaz.

Sevgilerimle.:)

5. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

Hazret-i Ömer(r.a) Efendimizin,mübarek adetlerinden idi ki,her zaman camiye erken giderlerdi.Bir gün yine mescid-i serife(camiye) erkenden giderken,bir çocuğun koşarak,acele acele camiye gittiğini gördü. Hz.Ömer(r.a) Efendimiz çocuğa:
    _"Yavrum, ne oldu böyle acele acele camiye koşuyorsun.."dedi. Çocuk;

_"Namaza gidiyorum efendim,namaz vakti yaklastı,abdestim yok,ezan okunmadan abdest alacağım.." dedi,Hz.Ömer:

_"Yavrum,sen daha küçüksün,sana namaz farz olmamıştır" buyurdu,çocuk:

_"Efendim,bu işin büyüğü,küçüğü olur mu? Dün benden küçük bir çocuk vefat etti" dedi...

Hz.Ömer(r.a) efendimiz çocugun bu sözlerinden çok duygulandı,bu sözleri çocuktan işitince çok ağladı.
    Ya Rabbi!! Bu çocuk ne iyi ne akıllı çocuk,dedi!!...

Herşey için geç olabilir,neyin ne zaman olacağını biz bilemeyiz...Cenab-ı Allah affeden bağışlayandır.

6. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Aslında ben diğer ehli-kitaplar için sorular sormayacaktım. Geçen hafta Habertürk ekranlarında (Öteki gündem) Kudüs şehiri işlendi.

Hz. Ömer ve diğer islam hükümdarların ehli-kitap yaklaşımını burada açıklamak istiyordum.

Tamam , böyle bir konuda izin verilmedi saygım sonsuzdur.
    Yine de teşekkür ederim.;)

7. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Anlayışın için ben teşekkür ederim abim, sağolasın.:)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş