Her Telden Bilgisayar güvenliği

'HER TELDEN' forumunda AYTAÇ AKINCI tarafından 1 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Antivirüs Programlari Kullanmak

Bilgisayarlarimizda tartisma götürmez bir konudur Anti Virüs Programi (AVP) kullanmak.
    Kullanacagimiz AVP’ nin hangi özellikleri tasimasi gerektigini bilmekte o denli önemlidir.
    Birkere yüklenen (downloaded) program ve dosyalari (program and files) ve gelen iletileri
    (incoming emails) tarayabilme (scanning) özelligi olmasi lazimdir. Iletiler ile birlikte gelen
    eklenti dosyalarini da (attached files) tarayabilmelidir. Güncelleme (LiveUpdate) özelligi
    olmalidir. Yani virüs tanima veri dosyalari (virüs idetification database) piyasaya yeni
    sürülen her türlü kötü kodlamayi listesine katabilmelidir. Kullanici dostu (user-friendly)
    özellikleri olmalidir. Ayaralari (settings) ve Seçenekleri (Options) anlasilir ve kolay
    kurulabilir olmalidir. Kullandigimiz AVP’ nin bu Ayar (Settings) ve Seçeneklerini (Options)
    iyi kurmamiz çok önemlidir.
    Virüs ve diger kötü niyetli kodlamalar, Truva Ati (Trojan Horses), Solucanlar (Worms) ve
    UYA (Uzaktan Yönetim Araçlari, RATs) son derece tehlikeli ve yikici programlardir.
    Bunlardan korunmak için önceden tedbirler almak, bilgilenmek ve elde ettigimiz bilgiler
    dogrultusunda AVP, Firewall ve benzeri programlar kullanmak, bunlardan herhangi birinin
    bilgisayarimiza bulasmasindan sonra onu temizlemeye ugrasmaktan ve sonrada önlemler
    almaya kalkmaktan çok daha evladir.

Zor Sifreler Seçmek

Internet’ te ne kadar çok kaliyor ve ne kadar çok degisik site, kulüp ve gruplara üye
    oluyorsak bizden o kadar çok sifre yaratmamiz ve bunlari kullanmamiz istenecektir.
    Kuvvetli sifreler (strong passwords) uzun ve alisildik olmayan sifrelerdir. Sekiz (8)
    alfanümerik yada baska bir deyimle sözel-sayisal (alphanumeric) ‘dan az karekterler ile
    yaratilmis sifreler (passwords) zayif sifrelerdir (passwords). Sekiz karekterden fazla
    karekter ile yaratilmis sifrelerin (passwords) tahmin edilmesi (guessing) ve kirilmasi
    (*****ing) olanaksiz olmasada çok daha zordur. Sayisal (numeric, numbers), sözel
    (alphabetic, letters) ve noktalama isaretlerinden (punctuation signs & symbols) olusmus
    sifrelerin tahmini de kirilmasi da zordan da ötedir.

Saglam Sifreler Için Öneriler (Hints & Tips for Strong Passwords)
    Taninacagimiz, yada tanimlanabilecegimiz kelimelerden olusan sifreleri asla
    kullanmamaliyiz. Örnegin, kendimizin yada aile bireylerimizin isimleri, lakaplari, ikinci
    isimleri, dogum tarihleri, kimlik numaralari, okul yada kapi numaralari, adresimizde

Kisisel Koruma duvarlari Kullanmak

Bir kisisel KorumadDuvari (Firewall) bir tür süpap (valve) gibidir, bizim ve izin verdigimiz
    belirli program ve uygulamanin (programs & applications) Internet ’e erisimine izin
    verirken (allowing access), Internet’ ten bilgisayarimiza ulasmak isteyenlere izin vermez
    (blocking) . Firewall modemimizde olan her türlü hareketi ve bilgiyi Internet’ ten gizler
    bir tür maskeleme yapar. Eger bilgisayarimizda bir Firewall kullaniyorsak mutlaka kurulum
    sonunda Ayaralar (Settings) ve Seçenekler (Options) kisimlarini incelemis ve bize
    sagladigi olanaklari incelemis ve belirli bir güvenlik seviyesi olusturmusuzdur. Iste bu
    yapilan güvenlik seviyelerine (security levels) före, Fireawall’ umuz bilgisayarimiza
    Internet’ ten bir erisim denemesi (access trial) , saldiri girisimi (intrusion) , pingleme
    (pinging), vb. olaylar olursa bunlardan bizi aninda haberdar eder. Ileti (email) denetimini
    belirlemissek, kendiliginden gelen iletilerin zararli dosyalar içerip içermedigini denetler.

Posta istemcisi ve servis sağlayıcısı arasında Spamihilator gibi bir spam engelleyicisi kullanın.
    Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmayın

Donanım hacker'lerinin hiç şansı yok
    Diğer kullanıcılara sınırsız yönetici haklarına sahip bir hesap oluşturmayın
    BIOS'u parolalarla koruyun
    PC'nin CD sürücü, USB bellek veya ağ üzerinden ön yükleme (boot) yapmasını engelleyin
    PC-Antivirüs yazılımını kurun
    Sabit diskinizin sistem bölümünü şifreleyin

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Bilgisayar güvenliği

Paylaşım için teşekkürler Aytaç abi, AVP bilgisayar güvenliği için en önemli konuların başında gelir.

Ancak ilk önce kendi güvenlik kendi elimizin altındadır diye düşünüyorum.Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım, olup olmadık sitelere.! gördüğümüz her reklama ve ilgi çekici video linkini tıklamamak gerekir.

İnanırmısın, gerçi gördün sen benim kullanmış olduğum Pc yi, ben AVP kullanmıyorum ve kullanmayı da düşünmüyorum, kendi güvenliğimi kendim sağlıyor, şüphelendiğim hiç bir linki tıklamadığım gibi mailleri de anında siliyorum ve bununda çok önemli olduğunu düşünüyorum.;)

3. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Aldığım duyumlara göre notebook PC'ni poyraz hocaya okutmuşsun. Tılsımlı ve çok sesli :bleh1: olarak kullanıyormuşsun. Zaten o çok sesli PC'ye kimse virüs göndermez hehe

Not : Mesajıma yanıt yazarsan PC'sine virüs bulaşacaktır.... :D :bleh2:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Şubat 2013
  4. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Aytaç bey bu değerli paylaşım için teşekkürler.
    bu konunun her yerde paylaşılması değerini arttıracağı kanısındayım. :)
    aksi halde Poyraz Hocam gereğini yapacaktır.:yahoo:

5. dolphin

dolphin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler ellerine sağlık

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş