Olta Makinası At-Çek için kamış ve makina tavsiyesi

'OLTA MAKİNALARI' forumunda izmircan tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. izmircan

izmircan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    At-Çek yapmak için spin kamış ve ona uygun makina almayı planlıyorum.Kamış seçerken ne gibi konulara dikkat etmem gerekiyor ve ya makina için nelere dikkat etmem gerekiyor.Bunlar hakkında sizden bilgi istiyorum sizlerden.Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

2. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Cevap: At-Çek için kamış ve makina tavsiyesi

Can sahte balıklar hafif olduğu için ve uzağa atabilmen için at çek yaparken düşük atarlı (10-30;20-40gr vb.) spin kamış kullanman gerekir, Boy olarakta kendin seçimini yapabilirsin bana göre 2.40 ideal.

Kullanacağın makine devamlı atçek yapacağın için ve seni yormaması için hafif ve küçük olmalı, buna göre de ince ve sağlam misina kullanabilirsin. Aynı şekilde kamışını da hafif seçersen yararına olur.

Benim önerim bu şekilde, değerli üstadlarımız konuyu görürse onlar da yardımcı olurlar.

3. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Can Kardeşim,Kocaelinde avlansan düşüncelerimi söylerdimde sen anladığım kadarıyla Egede avlanacaksın.Avlakları gez dolaş bak bakalım milletin tercihleri ne yönde.Nasıl kamış ve makina kullanılıyor.Çok iyi incele.Makina da Shımano tavsiye ederim.Ben ve bizlerin düştüğü hataya düşme.Av odamda kamış ve makina asmaya yer kalmadı.Çok ince ele sık doku.Herşey gönlünce olması dileğimle.

Selamlar.

4. izmircan

izmircan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  5. Ali İhsan Pakcan

Ali İhsan Pakcan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Can kardeşim gerçekten bu konuyu açmakla iyi yapmışsın.Bizim düştüğümüz hataya düşmemişsin.Geçen yıl bizde atçek emerak sardık ve araştırmadan ,fikir almadan malzeme aldık.Sonuç hüsran oldu tabi.Banax 600 sı makina almıştık.Yedek kafası yok.Kafa ufak 100 metre misina bile almıyor. ve şu anda kullanamıyorum.Balıkmarketimde Shımano makinalarda yüzde 10 luk indirim var.Pazar günü shımano catana 2500 FA siparişi verdim.Kamışın gayet uygun. Makinayı incelemeni isterim.Rastgelsin.

6. izmircan

izmircan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Yorumun için teşekkür ederim Ali abi.Haftaya sipariş verebilecem ancak indirim devam ederse shimano makinayı sipariş edecem haftaya.İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

7. Yusuf KİREZ

Yusuf KİREZ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba Can..
    Benim atçek için kullandığım kamış Albastar Apache 300 20-40 gram atarlı teleskobik kamış.Burada makine ve kamış birlikte resimledim.:)

Makine ise SHIMANO CATANA 4000 RA

Ürün Özellikleri
    SHIMANO CATANA 4000 RA
    40'lık ortaboy makine. XT7 Karbon Grafit Gövde. Arkadan kalama. yedek makara.
    Catana RA' nın süper agresif tasarımı,şaşırtıcı mekanik özelliklerini tamamlar.2 Rulman ve1 silindirik rulman , 3 Boyutlu tasarımla yapılmış dişlilerle uyum içinde, size daha pahalı makinelerde bulunan kusursuz işleyişi verir Dayanıklı alüminyum makara stadart olarak verilir, bunun yanında ilave olarak ekstra hafiflikte bir XT7 grafit makarasıda vardır.Gelişmiş çok diskli arkadan kalama sistemi, hafif seyirtme avcılığından ağır at-çek avcılığına kadar çok farklı kullanımlar için geniş bir aralıkta ayarlanabilir.Dinamik balans sistemi, eşi görülmemiş mükemmellikte bir işleyiş ve performans içindir ve süper fren sistemi II, takımınızı ani olarak durdurmanız içindir ve bu mükemmel makinenin tamamlayıcı özelliğidir.

Teknik Özellikler
    Güçlü Misina Klavuz Mekiği
    XT7 Karbon Grafit Gövde
    Soğuk Döğme Dişli
    Üstten Etkili Dişli
    Değişken Vargel Hızı
    Harwkwt Şaft II
    Süper Fren Sistemi II
    Dinamik Balans
    Ergonomik Tutamak
    Yedek Makara(XT7)
    Duraliminyum Makara

Dediğim gibi bunlar benim kullandıklarım.Ama kullanacak olan sensin.
    Şimdiden rast gelsin.

8. FATSALIKAPTAN

FATSALIKAPTAN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

iyi akşamlar can kardeşim
    ben marmara bölgesinde avlanıyorum kamış olarak balzer diablo ııı kullanıyorum. 2-20gr atarı var eğer atacağın ağırlık 20gr üzeri ise riskli olabilir başka bir kamış bakman gerekir. 3m uzunluğu var çok hafif alçak mevkilerden at-çek için çok rahat. 3m yüksekliğindeki iskeleden 1.5 kg lık palamutu kaldırdım. Rahatça aldım balığı ama ne yalan söyleyeyim korktum biraz. Bu kamış için yine balzerin 40 lık makinasını kullanıyorum tavsiye ederim. Eğer yüksekten (3m ve üzeri biryerlerden avlanıyor isen kısa kalıyor. Bunun içinde captan 3.50 lik kamış kullanıyorum bir ağır ama fena değil uygun fiyatı var kalite olarak da iyi makina olarakda captan 50lik makina var rahat bir makina ufak tefek gürültülere pabuç bırakmıyor atımı ve sarımı iyi.rastgele avın bol olsun

9. FATSALIKAPTAN

FATSALIKAPTAN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

At çek için alacak olduğun makinanın kol boyunun uzun olmasına özen gösterirsen iyi olur sarımı daha rahat oluyor biraz ağır balık geldiğinde kısa kollar kazıklayabiliyor sarım zor oluyor

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Tba Okuru

Sevgili Can
    Takım gayeye uygun görünmekte.Ama biraz daha etkini ve aynı fiyatta olabileni ise Okuma Flame 3000 ile Okuma spin 2,40 olacaktır.Arzu edersen kamışın 2,85 m'side var.Her ikisinide keyfle kullanmaktayım.
    Okuma spinler yeni geldi ve çok etkilendim.Gerek fiyatı ve gerekse kalitesi atış aralığı işcilik ve hafifliği üst düzeyde.
    Sevgiyle kal

11. KARAGÖZ

KARAGÖZ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben FLASHBACK marka 2 parçalı kamış kullanıyorum,İzmir'deki fiyatı 30 TL., çok hafif bir kamış, güzelde atıyor. Fakat at-çek işinde makina çok önemli, dikkat etmen gereken şey makinanın misinayı düzgün sarması eğer üst üste sarıyorsa atış yaptığında misina kolay boşalmayacağı için istediğin mesafeye atış yapamazsın, bu durumu en güzel tekneden avlanırken eğer kamışla avlanıyorsan kurşun dibe değmeden makaradan boşalan m isinanın durduğunu veya takılarak indiğini anlarsın bunun sebebi de makaranın misinayı üst üste sarıyor olmasıdır. Bence Hangi markayı alırsan al ürün kataloğunu incelemeden alma. Firmalar at - çek işi için özellikle shimano çok iyi ve ucuz makinalar imal ediyor. En ucuzu 50-60 TL. hyperloop 2500 - 4000 gibi olabilir hedef balığın ağırlığıda çok önemli, at-çek ile hangi balıklardan yakalamayı hedefliyorsun hangi mevsimde avlanacaksın ve o mevsimde balığın ortalama ağırlığı nedir; çok hafif bir makina alırsan kısa sürede dişlileri yersin, ağır bir makina alırsan çektiğin balıktan keyif almazsın. Hesabını sen yapıcaksın. Rastgelsin

12. hayrettin

hayrettin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  13. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Hayrettin kardeşim kamış önerim için de makinalar sayfasına yazdığım kriterler aynısıyla kamışlar için de geçerlidir.

Ne olursa olsun birinci tercihin Shımano olup ondan başlamalısın.
    Tabii ki bütçeni iyi ayarlaman şartıyla.
    Bizler gibi olma,bir düzüne kamış ve makina var.Birini başka bir amaçla kullanamıyorum.
    Bir tane al,çok amaç ve kaabiliyette olsun.Ama her şey maddi güç istiyor.

Şimdiden hayırlı olsun.Selamlar.

14. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Hayrettin kardeşim,akşamdan beri sana önerebileceğim kamış modelini hatırlayamadım.
    Şu kadarını söyleyeyim ki Shımano nun oval kesitli kamışını al derim.Çok geniş fonksiyon yelpazesi var.Benim favorim.

Selamlar.

15. Bijev BG

Bijev BG Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Benim at çen için kulandıgım kamış SHIMANO NEXAVE 210/240 5-20 gram atarlı spin kamış .
    İki parça ve av yerine göre (tatlı su ve deniz) 210 ile 240 arası içinden uzayabiliyor .
    Makine olarak da SHIMANO ALIVIO 3000 kulaniyorum
    makine ve kamış her ikiside çok uyumlu ve hafif .
    Tavsiye edebilirim ben çok memnunum .

16. Bijev BG

Bijev BG Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben size bu konuda katılmıyorum İsmail abi , her av için kamiş farklı olmalı .
    Kıyıdan avlandığın bir kamışla tekneden avlanamazsınız , ya da uzun atış için kulanılan bir kamışla sirtı yapamazsınız .
    Fakat bir orta boy makineyle neredeyse her avda kulanabilirsiniz .
    Bu sadece benim fikrim SAYGILAR .

17. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Adaşım,shımano nun 2008 ve 2009 katoloğunu bir incele derim.Bana katılmadığın konunun çürüdüğünü göreceksin.Ben shımanonun satış temsilcisi değilim. Yiğidi öldür ama hakkını yeme.Adam bir kamış yapmış bir parçasını eklersen uzun atış yemli kamış oluyor,ara parçasını çıkarırsan sandal kamışı oluyor.Birde oval kamışı var ki akıllara zarar.Düz atar ve çekersen çok güçlü ve sert,aynı kamışı yan atar ve çekersen yumuşacık kadife gibi kamış oluyor.Dediğim gibi herşey maddi güce bağlı.

Sağolsun shımano bizim gibi zor beğenen seçici ihtiyarları da düşünmüş.
    Tek bir kamışla her işini gör.İşte bu. (Eh artık shımano ana bayii bu reklamıma bir kamış hediye eder.Ağanın eli tutulmazmış.)

Selamlar.

18. r.yetik

r.yetik Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba Can;

verdiğin linkler güncelleme nedeni ile kapalı olduğundan fiyat aralığını göremedim ama ustalarıma aynen katılıyorum shimano kataloglarında sana uygun olan en kaliteli malzemeleri seçebilirsin.

Bunun dışında benim kullandığım ve çok memnun olduğum bir kombinasyonu da tavsiye ederim.

Makina;

D.A.M ATP 818 RD

Kamış;

2.70 Lineaeffe s-curve 10 - 45 gr.

Makinenin küçük olmasına bakma bence çünkü spinden sıkıldığım bir gün yemli oltaya çevirip attığım da bu kombinasyon ile 8,5 kiloluk bir yayını ayağımın dibine kadar getirmiştim. Ayrıca bu kamış ile 10 kg. lık ağırlıkları karada kaldırabilirsin.

İyi avlar dilerim.

19. arslangunsoy

arslangunsoy Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  20. pollock

pollock Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

At çek en sevdiğim avlanma yöntemidir. Avı nerede yapacağın önemli. Kıyıdan deniyeceksen shimano catana 3 metrelik olanını tavsiye ederim 206 gram fiyatıda takriben 120 lira cıvarı olması gerek. Ben o fiyattan 1 hafta önce aldım. Tekneden at çek yapacaksan 240 ve de daha aşağısını tavsiye ederim. Teleskopik alman taşıma acısından da kolaylık oluyor. Makina konusunda gelince yine alivio 1000 fa dan sonora 4000 e kadar farklı boyutlarda makinalar denedim. her denediğim diğerini aratmadı. Sorunsuz şekilde kullanırsın fiyat aralığı 70 ile 230 lira arasında agırlıklarıda yanılmıyorsam ağırlıkları 230 gramla 350 gram arasında değişiyor. Okuma nın bir makinası var 3o luk lik 6.2 devirli cok güzel bir makina elimde inceleme fırsatı buldum dengeli ve konforlu bir çalışma hissi uyandırdı Okuma Trio 30S makine fiyatı 100 lira civarında 300 gram eğer shimano catana 300cm lik kamış ile okumanın bu makinasını alırsan yaklasık 220 liraya yarım 506 gramlık iyi kalitele bir at çek takımın olur. aklıma gelenler bunlar. keyifli avlar dilerim

Yükleniyor...